12. Uluslararası ADAM Konferansı


 Ankara Düşünce ve Araştırma Merkezi  (ADAM) organizasyonluğunda, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ve Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi’nin işbirliğiyle düzenlenen 2. İpek Yolu Kongresi (12. ADAM Uluslararası Konferansı), alanında saygın çeşitli üniversitelerden akademisyenlerin katılımıyla 19-21 Mart tarihlerinde Bişkek-Kırgızistan’da ve 22-23 Mart tarihlerinde Türkistan-Kazakistan şehirlerinde tamamlandı.

İlki Marmaray’ın açılış günü olan 27-30 Ekim 2013 tarihlerinde düzenlenen 1. İpek Yolu Kongresi’nin (10. ADAM Uluslararası Konferansı) devamı niteliğinde olan bu kongrede 25’in üzerinde bildiri sunuldu ve gelecekte Türkiye-Kırgızistan-Kazakistan işbirliği ve ortaklığında gerçekleşebilecek yatırımlar ve fırsatlar değerlendirildi.

Ekonomik anlamda yeniden canlandırılması gündemde olan İpek Yolu’nun bu ülkelere getireceği faydalar ve fırsatlar, eğitim, din, kültür alanındaki gelişmeler ve ülkeler arasındaki ilişkilerin masaya yatırıldığı bu kongre, katılan akademisyenlerin makaleleriyle uluslararası bir kitapta daha detaylı bir şekilde değerlendirilme imkânı bulacaktır.